Nirvana

Oyun, Bulgar şair Peyo Yavorov ile eşi Lora Karavelova arasındaki ilişkiyi konu alan belgesel materyaller üzerine inşa edilmiştir. Kadın ve Erkek arasındaki ilk karşılaşmadan hayatlarına son veren son ölümcül atışlara kadar olan sahne aksiyonunu konu alıyor. Beklenmedik gelişmelerle dolu, ancak geçmişe bakışlarla kesintiye uğramayan aksiyon, son derece karmaşık ve tutkulu iki karakter arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarıyor. Aşk anları, nefret anlarıyla, çekicilik - yabancılaşmayla, tam bir adanmışlık talepleri - kişinin kişisel bağımsızlığını koruma arzusuyla yer değiştiriyor. 
 
Konstantin Iliyev  
16 Ekim 1937'de Gorno Pavlikeni'de (Bulgaristan) doğdu. Sofya'daki Ohri Üniversitesi St. Kliment'ten Alman Filolojisi bölümünden mezun oldu. Konstantin Iliev, Berlin'deki Humboldt Üniversitesi'nde Tiyatro Çalışmaları alanında uzmanlaştı ve burada Doktora tezini Friedrich Duerrenmatt'ın oyunları üzerine savundu. Blagoevgrad Tiyatrosu Nikola Vaptsarov ve Sofya Drama Tiyatrosu'nda dramaturg olarak çalıştı . 1995'ten 2007'ye kadar Bulgaristan Ulusal Tiyatrosu Ivan Vazov'da Baş Dramaturg olarak görev yaptı. 
 
Hüseyin Mevsim 
7 Temmuz 1964 Kırcaali, Bulgaristan doğumludur. Şair, yazar, akademisyen, profesördür. Yüksek eğitimini ve edebiyat eğitimini ise Filib Üniversitesi Filoloji Fakültesi Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. İki yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra 1991 yılında Türkiye’ye göç etti. Yüksek lisansını, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Bulgar Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında yaptı. Kariyerini tamamlayarak profesörlüğe yükseldi. 
 
Uğur Cabiroğlu  
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra yine aynı üniversitede 9 yıl boyunca Tiyatro ve Opera bölümlerinde sahneye hazırlık, doğaçlama, diksiyon ve oyunculuk dersleri verdi. Eş zamanlı olarak 8 yıl boyunca banka ve şirketlere diksiyon, ses nefes teknikleri, sunum becerileri, iletişim ve takım çalışması eğitimleri verdi. 2018 yılından bu yana Kadıköy belediyesi bünyesinde Çocukça Tiyatro projesini başlatıp, eğitmenliğini sürdürürken eğitim verdiği öğrenciler arasından “Bizim Çocuklar” tiyatro ekibini kurdu. Ekibe özel 1’i şarkılı olmak üzere 6 oyun yazdı ve yönetti. Aynı ekiple dünyada ilki gerçekleştirilen çocuklardan çocuklara radyo tiyatrosu projesini hayata geçirdi. 12 masalı radyo tiyatrosuna uygun oyunlaştırıp yönetti. Eğitmenliğinin yanı sıra oyunculuk kariyerini de devam ettirip çeşitli proje ve oyunlarda yer aldı, almaya devam ediyor. 2021 yılında Çocuk Genç Sanat Tiyatrosu bünyesine eğitmen olarak katıldı. Bunlar dışında birçok oyuncuya koçluk yapıp özel dersler vermektedir. 2021 yılında 20 yıllık kahvehaneyi tiyatro sahnesine dönüştürerek TiyArt SaHneyi İstanbul’a kazandırdı, içinde eğitimler verip oyunlar sergilenmektedir. 
 
Yiğit Eser  
Oyunculuk eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünde tamamlamıştır. 2014 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfında ve Sadri Alışık Kültür Merkezinde eğitim almıştır. 2020 yılında Emek Tiyatrosu’nda ‘’Ağustos 1998‘’ oyununda yer almıştır.  
 
YER ALDIĞI PROJELER 
Kırgın Çiçekler (TV 2018) 
Ya İstiklal Ya Ölüm (TV 2020) 
Kovala (Sinema 2020) 
Şafak Vakti (Sinema 2021) 
Kuruluş Osman (TV 2021) 
Fedakar (TV 2023) 
Nilüfer (Kısa Film 2018) 
 
Zeynep Alkan 
Link Campus University Performing Arts and Communication Skills (Link Kampüs Üniversitesi, Performans Sanatları ve İletişim Becerileri) bölümünden mezun olmuştur. 2013 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Viyola Bölümü'ne tam notla girmiştir. Dört yıl boyunca yarı zamanlı olarak okumuştur. 
 
YER ALDIĞI PROJELER 
İş Sanat / Süreç Film, İstanbul (Türkiye) 
"Koroporte" adında bir grup ile sahnelenen müzikaller; 
-'Les Carnival of the Animaux' (2005-2007) by Camille -Saint-Saens 
-'Pictures from an Exhibition' (2007-2008) by Modest Mussorgsky,  
-'Peer Gynt' (2009-2011) by Henry Gibson,  
-'Iliad' (2009-2010) by Homeros,  
-'Scheherazade with 1001 Nights' (2012) by Nikolay Rimsky-Korsakov 
 
-En İyi Arkadaşım (TV 2003) 
-Afacanlar Kampı (TV 2004) 
-Yumurcaklar Kampı (TV 2005) 
-Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım (Film 2007) 
-Arka Sıradakiler (TV 2010) 
-Dersimiz Atatürk (Film 2010) 
-Hayat Bazen Tatlıdır (2016-2017)  
-Hedefim Sensin (2018) 
-Kırk Yalan (2019) 
-Courier - kısa film, Amsterdam (2022) 
 
OYUN KÜNYESİ 
YAZAN: Konstantin Iliyev 
ÇEVİREN: Hüseyin Mevsim  
YÖNETEN: Uğur Cabiroğlu 
OYNAYANLAR: Yiğit Eser, Zeynep Alkan 
REJİ ASİSTANLARI: Efe Tacettin, Ege Yasin Tacettin 
MÜZİK: Ege Yasin Tacettin 
SAHNE TASARIMI: TiyArt  
AFİŞ TASARIMI: Ayşe Munise Güneş 
YAPIM: Tiyatro POMY